Bóg się rodzi… na płótnie
Malarze od wieków starali się zgłębić tajemnicę narodzin Jezusa. Ich artystyczne wizje pełne były symbolicznych znaczeń. Czerpali je zarówno z ewangelicznej narracji, jak i z chrześcijańskiej oraz pogańskiej tradycji.
Według nowotestamentowego przekazu Jezus Chrystus urodził się w żydowskiej rodzinie jako syn nastoletniej dziewicy Marii poślubionej Józefowi. Za czasów papieża Jana I, który zmarł w 526 r., zaczęto liczyć naszą erę od narodzin Chrystusa, jednak według współczesnych nauk mnich, który dokonał rachuby lat, pomylił się (obszernie na ten temat pisze Paweł Łepkowski w tekście „Historia Bożego Narodzenia").
Miejscem narodzin Jezusa według Ewangelii miało być Betlejem, choć zdaniem niektórych publicystów i historyków był to prawdopodobnie Nazaret. Zgodnie z ewangeliami Mateusza i Łukasza, jedynymi pismami w Nowym Testamencie, które zawierają informacje o narodzinach Jezusa, został on poczęty nie przez Józefa, lecz przez Ducha Świętego w łonie Marii (Łk 1,35 i Mt 1,18). Ewangelie Łukasza i Mateusza zgodne są co do tego, że Jezus urodził się w wiosce Betlejem niedaleko Jerozolimy. Według Ewangelii Łukasza Józef wraz z małżonką Marią udali się na spis powszechny zarządzony przez cesarza rzymskiego Oktawiana Augusta, a gdy tam dotarli, Maria urodziła Jezusa (Łk 2,1–7). Po porodzie, który – wedle Ewangelii Łukasza – miał miejsce w ubogiej stajni, w nieokreślonym bliżej czasie rodzina wróciła do Nazaretu, małej wioski w Galilei. Ponadto Mateusz wspomina...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta