Bez wymogów formalnych przy podejmowaniu uchwały
Uchybienia formalne przy głosowaniu uchwał na zgromadzeniu wspólników spółki z o.o. nie muszą mieć wpływu na jej ważność, gdy większość udziałowców opowiada się za jej przyjęciem.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 22 kwietnia 2016 r., II CSK 441/15.
Powód wytoczył przeciwko pozwanej spółce z o.o. powództwo o stwierdzenia nieważności uchwały zgromadzenia wspólników w przedmiocie wyboru pełnomocnika do podpisania w imieniu spółki umowy spółki komandytowej z członkami jej zarządu oraz przeniesienia własności nieruchomości i zawarcia umowy podnajmu lokalu. Sąd okręgowy oddalił powództwo, a apelacyjny oddalił apelację powoda. W sprawie ustalono, że zgromadzenie wspólników zostało zwołane z porządkiem obrad obejmującym podjęcie ww. uchwał. Zawiadomienie o zwołaniu zgromadzenia zarząd wysłał powodowi na adres, który widniał w księdze udziałów pozwanej. Powód nie otrzymał zawiadomienia, gdyż adres nie był aktualny i w rezultacie nie wziął on udziału w zgromadzeniu.
Powód wskazał także, że uchwała została podjęta z naruszeniem art. 247 § 1 k.s.h. (w głosowaniu jawnym zamiast w tajnym), na zgromadzeniu zwołanym z uchybieniem art. 238 § 1 i 2 k.s.h., o którym powód nie został należycie zawiadomiony, ponieważ zawiadomienie wysłano na jego nieaktualny adres (widniejący w księdze udziałów), a także nie zamieszczając odpowiednio...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta