Nie każdy przedsiębiorca płaci składki na Fundusz Pracy
Osoba prowadząca działalność gospodarczą jest zwolniona z opłacania składek na Fundusz Pracy, jeśli nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Nie płacą jej kobiety po ukończeniu 55 lat, a mężczyźni – 60 lat.
Przedsiębiorca opłaca składki na Fundusz Pracy (FP) od kwot, od których nalicza składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ale bez stosowania ograniczenia do tzw. trzydziestokrotności. Musi przekazywać składki na FP, jeśli podstawa ich wymiaru wynosi – w przeliczeniu na okres miesiąca – co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2016 r. – 1850 zł, w 2017 r. – 2000 zł).
Preferencyjna podstawa
Jeśli więc osoba prowadząca działalność gospodarczą opłaca składki na ubezpieczenia społeczne od tzw. preferencyjnej podstawy (30 proc. minimalnego wynagrodzenia), to nie opłaca składek na FP. Korzystanie z tej obniżonej podstawy, po spełnieniu dodatkowych warunków,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta