Lista zadań nie zakamufluje nadgodzin
Gdy nie ma potrzeby ustalać ścisłych granic przebywania podwładnego w pracy, firma może wprowadzić zadaniowy czas pracy. Jednak gdy pracuje on więcej niż ustawowa norma, należy mu się wynagrodzenie za nadgodziny.
Zgodnie z art. 140 kodeksu pracy w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy pracodawca może stosować system zadaniowego czasu pracy. Po porozumieniu z pracownikiem ustala czas niezbędny na wykonanie powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129 k.p.
Zadania pracownika należy określić tak, aby mieściły się w ustawowym czasie pracy. Zgodnie z art. 129 k.p. wymiar ten zasadniczo wynosi 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.
Zadaniowy czas pracy ustanawia się przede wszystkim w umowie i załącznikach do niego, precyzujących czynności powierzone pracownikowi.
Szczególne sytuacje
Pracodawca nie wprowadzi jednak zadaniowego czasu pracy wobec wszystkich pracowników oraz dowolnie wybranego rodzaju pracy. Artykuł 140 k.p. to bowiem przepis szczególny wobec ogólnych zasad kształtowania czasu pracy. Dlatego stosowanie zadaniowego czasu pracy dopuszcza się tylko w razie wyjątkowego rodzaju pracy etatowca, jej organizacji czy miejsca jej wykonywania.
Taki czas pracy ustanawia się wtedy, gdy:
- dla konkretnej pracy trudno precyzyjnie określić moment jej rozpoczynania i zakończenia,
- niemożliwa jest kontrola czasu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta