Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak najkorzystniej przekazać firmowy składnik majątku

05 stycznia 2017 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Przedsiębiorca, który chce się pozbyć pojazdu używanego w działalności gospodarczej, ma do wyboru jego sprzedaż i darowiznę. Wysokość daniny do zapłaty zależy od stopnia pokrewieństwa stron i od wartości auta.

- Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Na początku 2015 r. wprowadziłem do działalności i zaliczyłem do środków trwałych samochód osobowy. Od wydatków dotyczących tego samochodu odliczam połowę VAT, a w pozostałej części wydatki te zaliczam do kosztów uzyskania przychodów. Aktualna wartość samochodu to około 30 000 zł. Chciałbym ten samochód sprzedać lub darować wujowi (bratu mojego ojca). Co będzie korzystniejsze podatkowo? – pyta czytelnik.

Jak stanowi art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą. Przychody takie powstają nawet, jeżeli przed zbyciem składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło co najmniej sześć lat (zob. art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT).

Przychodem jest cena określona w umowie

Powoduje to, że sprzedaż przedmiotowego samochodu spowoduje u Pana powstanie przychodu z pozarolniczej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10642

Wydanie: 10642

Spis treści
Zamów abonament