Trzeba kusić fachowców
Wielki program poprawy kształcenia zawodowego ma ułatwić firmom dostęp do wykwalifikowanych kadr. Włączają się weń także przedsiębiorcy.
– Mamy pieniądze i zagwarantowane partnerstwo wszystkich powiatów. Szkolnictwo zawodowe ma się zmienić. To ma być nowoczesna nauka i kreatywne myślenie, a jednocześnie dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.
Stanisław Owczarek, dyrektor Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej, mówi nam, że organizacje pracodawców będą brały udział w projekcie rozwoju szkolnictwa zawodowego, którego rozpoczęcie ogłosiła marszałek województwa. – Samorząd pokryje koszty praktyk dla uczniów. Będziemy ich wysyłali do najlepszych firm. Jako Izba walczymy o poprawę szkolnictwa od 12 lat, bo doszło do tego, że przedsiębiorcy nie patrzą na szkołę, ale chęć do pracy, i później sami kształcą pracowników. A szkolnictwo zawodowe dotknęła najsilniejsza degradacja – mówi „Rz" Owczarek.
Na wielką skalę
Projekt realizowany będzie na terenie województwa lubuskiego z wyłączeniem miasta Gorzów Wielkopolski, który zorganizuje własny program w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Łącznie z gorzowskimi ZIT województwo wyda na wsparcie szkolnictwa zawodowego ok. 200 mln zł. W projekcie koordynowanym przez urząd marszałkowski udział bierze 11 powiatów, 7 gmin, 3 szkoły rolnicze, dla których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta