Rodzic pod ochroną kilka lat
Wniosek pracownika o urlop wychowawczy blokuje możliwość rozwiązania z nim umowy na 21 dni przed rozpoczęciem wolnego do czasu powrotu do pracy. Podobnie jest z podaniem o obniżenie etatu, ale tu ochrona trwa maksymalnie 12 miesięcy.
Z urlopu wychowawczego może skorzystać pracownik będący rodzicem czy opiekunem, niezależnie od tego, czy to kobieta, czy mężczyzna. Warunkiem jest jednak, aby ta osoba była dotychczas zatrudniona co najmniej 6 miesięcy (wliczając staż u poprzednich pracodawców) i miała zamiar sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem.
Wymiar urlopu wychowawczego to maksymalnie 36 miesięcy. Można go wykorzystać do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko obchodzi 6. urodziny.
Niekoniecznie osobno
Urlop wychowawczy można wykorzystać w jednej lub w kilku częściach, nie więcej jednak niż w pięciu. Mogą z niego korzystać oboje rodzice/opiekunowie, nawet jednocześnie. Jednak łączny okres, przez jaki mogą przebywać na nim razem, to 36 miesięcy (co oznacza, że każde może wybrać wówczas 18 miesięcy wolnego).
Przy planowaniu urlopu wychowawczego należy brać pod uwagę, czy pracownik korzystał z urlopu rodzicielskiego, który można wziąć jednorazowo albo w czterech częściach. Do 16 tygodni tego urlopu pracownik może wziąć w terminie, który nie przypada bezpośrednio po poprzedniej jego części ani bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego. Jeśli się na to zdecyduje, to te części pomniejszają liczbę części przysługującego mu urlopu wychowawczego.
Ponadto, jeśli któraś z części przypadnie po 3. urodzinach dziecka, może to spowodować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta