Słowa drugiej świeżości
Słownictwo powszechnie używane zmienia się cyklicznie co kilkanaście lat.
Słowa mogą być modne, wyświechtane, nadużywane. Jak często są stosowane i kiedy wychodzą z użycia, badali dwaj lingwiści: Marcelo Montemurro z brytyjskiego University of Manchester oraz Damian Zanette z argentyńskiego Consejo Nacional de Investigaciones Científicas y Técnicas.
Badacze posłużyli się gigantycznym materiałem leksykalnym. Badali, jak często używane były powszechnie znane słowa – 5630 rzeczowników – występujące w około 5 milionach zdigitalizowanych książek, jakie ukazały się od 1700 do 2008 roku. Aby tego dokonać, posłużyli się specjalnie opracowanym programem komputerowym (są jego współautorami) i serwisem Google Ngram Viewer (do którego dostęp jest swobodny).
Program komputerowy uszeregował rzeczowniki według ich popularności i sprawdził, jak w ciągu ponad 300 lat zmieniała się częstość ich stosowania. W wyniku tej analizy w książkach w języku angielskim ujawniła się wyraźna prawidłowość: popularność angielskich słów rosła, a następnie spadała w cyklach mniej więcej 14-letnich. Dało się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta