Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Serce Jedwabnego Szlaku

05 stycznia 2017 | Rzecz o historii | Jacek Pałkiewicz
Iczan Kala, stare miasto w Chiwie, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
autor zdjęcia: Sławomir Wójciak
źródło: Fotorzepa
Iczan Kala, stare miasto w Chiwie, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Zabytki Samarkandy to arcydzieła sztuki Wschodu.
autor zdjęcia: Sławomir Wójciak
źródło: Fotorzepa
Zabytki Samarkandy to arcydzieła sztuki Wschodu.

W Uzbekistanie i jego najsłynniejszych miastach – Bucharze, Samarkandzie czy Chiwie – do dziś można podziwiać dziedzictwo imperium Timura. Nabrzmiałe historią miasta urzekają aurą niczym z „Baśni tysiąca i jednej nocy".

Istnieją miejsca otoczone nimbem tajemniczości i budzące baśniowe skojarzenia, które nawet w epoce powszechnej globalizacji wciąż pasjonują dzięki swojej fascynującej historii. Podsuwają wyobraźni romantyczno-awanturnicze obrazy, przywołując w pamięci historie z „Księgi tysiąca i jednej nocy". Tak jak Uzbekistan, synteza Wschodu i Zachodu, kraj o bujnej i chwalebnej przeszłości, ziemia, przez którą wędrowali kupcy, mistycy, poszukiwacze przygód i odkrywcy. Ale przede wszystkim serce Jedwabnego Szlaku, gdzie krzyżowały się trakty handlowe.

Liczni pisarze przyczynili się do rozbudzenia romantycznego zachwytu legendarnym systemem karawanowych dróg handlowych, które od II w. p.n.e. do XVII w. łączyły chińskie imperium z Konstantynopolem i Europą. Wielki wkład w jego mit miał Marco Polo, uniwersalna ikona przygody i odkryć geograficznych, który przez sześć wieków był obiektem powszechnej fascynacji. Jego „Opisanie świata" stało się średniowiecznym bestsellerem i przez długie lata było istotnym kompendium wiedzy na temat życia w krajach azjatyckich. Dzieło to było źródłem inspiracji dla wielu późniejszych podróżników i geografów, przesiąkniętych nieodpartą ciekawością świata, gotowych na przekór niezliczonym przeszkodom i pułapkom wyruszyć poza Słupy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10642

Wydanie: 10642

Spis treści
Zamów abonament