Handel bitconami jest świadczeniem usług
Gdy występuje bezpośredni związek między zbyciem wirtualnej waluty a otrzymaniem z tego tytułu wynagrodzenia, wtedy odpłatne świadczenie usług podlega VAT.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 29 listopada 2016 r. (I SA/Po 2393/15).
Stan faktyczny
Spółka zamierza przystąpić do społeczności użytkowników alternatywnych środków płatniczych bitcoin. Planuje nabyć sprzęt komputerowy o znacznych mocach obliczeniowych i wydobywać (uwalniać) bitcoiny z systemu teleinformatycznego społeczności, na podstawie zawartej z nią umowy. Będzie to quasi-pierwotne nabycie. Alternatywne środki płatnicze spółka zamierza przechowywać w portfelu elektronicznym i księgować w aktywach jako „inne środki pieniężne". W przypadku pojawienia się użytkowników zainteresowanych nabyciem wydobytych bitcoinów, będzie je sprzedawać.
Firma zapytała czy zbycie bitcoinów podlega opodatkowaniu VAT. Sama uważała, że nie jest to czynność podlegającą opodatkowaniu. Wskazywała, że ze względu na niematerialny charakter bitcoin nie jest rzeczą. Nie jest więc towarem, a jego wydanie lub zbycie nie jest dostawą (sprzedażą, eksportem, dostawą wewnątrzwspólnotową) towarów. Zbycie bitcoinów nie może być też świadczeniem usługi, ponieważ zbywca (wydający) zbywa (wydaje) aktywa już posiadane, które może posiadać dzień, tydzień, a nawet rok. Cechą usługi jest natomiast to, że nie można nabyć jej prawa własności. A tymczasem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta