Koszty utrzymania nieruchomości poza spisem z natury
Podatek od nieruchomości, opłaty za wieczyste użytkowanie, opłaty za zarządzanie obiektem i za jego ubezpieczenie są ogólnymi kosztami związanymi z nieruchomością i nie mogą być ujęte w remanencie jako element kosztu wytworzenia.
Marcin Szymankiewicz
- Przedsiębiorca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na nabywaniu nieruchomości m.in. w celu ich późniejszej sprzedaży. W przypadku zakupu nieruchomości w celu jej sprzedaży, obiekt traktowany jest jako towar w rozumieniu § 3 pkt 3 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Zazwyczaj poza wydatkami poniesionymi na zakup nieruchomości przedsiębiorca ponosi wiele innych wydatków, które można podzielić na trzy grupy:
- wydatki towarzyszące zakupowi, tj. zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych, opłaty skarbowe i sądowe, koszty notarialne oraz opłaty wnoszone na rzecz komorników za wydanie nieruchomości,
- wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości, tj. zapłata podatku od nieruchomości, opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu, opłaty z tytułu zarządzania nieruchomością, opłaty na fundusz remontowy, opłaty za media: energia, gaz, ogrzewanie, wywóz nieczystości oraz ubezpieczenie nieruchomości,
- wydatki związane z przystosowaniem nieruchomości do użytkowania, tj. wydatki poniesione na przygotowanie projektów, zakup materiałów remontowych, usług remontowo-budowlanych oraz wyposażenia.
Na koniec każdego miesiąca przedsiębiorca sporządza spis z natury.
Czy w przypadku zakupu nieruchomości w celu późniejszej sprzedaży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta