Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej
Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę" (Mt 2, 1–11) – tak oto ewangelista Mateusz opisał przybycie do stajenki betlejemskiej tajemniczych trzech mężczyzn, nazwanych w późniejszej tradycji trzema królami lub trzema mędrcami ze Wschodu.
Według średniowiecznej legendy ich szczątki zostały odnalezione przez św. Helenę razem z relikwiami Krzyża Świętego. Matka cesarza Konstantyna postanowiła przewieźć je do Konstantynopola, a następnie do Mediolanu. Dziewięć wieków później cesarz Fryderyk Barbarossa zdobył Mediolan i zrabował szczątki, które zostały umieszczone w wykonanym przez Mikołaja z Verdun złotym relikwiarzu, umieszczonym nad ołtarzem głównym archikatedry św. Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii. Najnowsze badania potwierdzają, że czaszki z kolońskiego relikwiarza należały do trzech mężczyzn w różnym wieku. I w zasadzie tylko tyle wiemy o tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta