W nowym roku tylko nowe dni opieki
Pracownik, który w 2016 r. nie wykorzystał zwolnienia na dziecko, w tym roku może wziąć wolne wyłącznie w wymiarze przysługującym za obecny rok. W pierwszym wniosku składanym w tym roku podaje, czy korzysta ze zwolnienia w dniach, czy w godzinach.
Pracownikowi, który wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do lat 14, przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Uprawnienie to wynika z art. 188 kodeksu pracy.
O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym tego zwolnienia – w dniach lub godzinach – decyduje rodzic, składając pierwszy wniosek o udzielenie tego wolnego w tym roku. W praktyce pracownicy bardzo często, wskutek braku wiedzy, nie korzystają z tego uprawnienia. W interesie pracodawcy nie leży zaś informowanie ich o tym.
Odpowiednio do etatu
Zwolnienie od pracy udzielane w wymiarze godzinowym pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do etatu. Niepełną godzinę zwolnienia zaokrągla się przy tym w górę do pełnej godziny.
Przykład
Pracownik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta