Ryczałt za korzystanie z prywatnego auta jest opodatkowany PIT
Większość organów podatkowych przyjmuje, że kwoty wypłacone przez pracodawcę z tytułu używania przez pracownika jego samochodu dla potrzeb firmy są przychodem ze stosunku pracy.
- Za zgodą spółki kilku pracowników wykorzystuje do celów służbowych (jazdy lokalne niebędące podróżą służbową w rozumieniu przepisów kodeksu pracy) swoje prywatne samochody osobowe. W zamian za wykorzystywanie tych samochodów do celów służbowych pracownikom przysługuje miesięczny ryczałt. Czy kwota wypłaconego przez spółkę ryczałtu jest przychodem pracownika ze stosunku pracy, który powinien być opodatkowany wraz z innymi przychodami ze stosunku pracy? Czy na spółce ciążą z tego tytułu obowiązki płatnika PIT? – pyta czytelnik.
Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania zawartą w art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (zob. art. 11 ust. 1 ustawy o PIT). Źródłem przychodów jest m.in. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta