Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwo ma obowiązek zadbać o członków zarządu własnych spółek

02 lutego 2017 | Praca i ZUS | Arkadiusz Sobczyk

Spółki publiczne nie tylko mogą, ale powinny, uregulować kwestie odpłatnego wypoczynku i innych świadczeń o charakterze społecznym i socjalnym dla osób pracujących na kontraktach.

Ustawa z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami promuje, a pośrednio nakazuje, zawierać z członkami zarządu wymienionych w niej spółek umowy o zarządzanie. Dość szczegółowo ustala zasady wynagradzania, dopuszczając w określonym zakresie możliwość uzgodnienia przez strony umowy prawa do odprawy. Równocześnie art. 5 ust. 2 stanowi, że projekty uchwał w sprawie wynagrodzeń mogą także określać „w szczególności" wymienione w nim regulacje, przy czym wprost wymieniono np. odprawę w przypadku wypowiedzenia umowy.

Równocześnie w tzw. dobrych praktykach opracowanych w Ministerstwie Skarbu Państwa stwierdzono, że umowa nie powinna zawierać regulacji dotyczących urlopu płatnego „właściwego dla umów o pracę". W tym kontekście pojawia się pytanie, czy stanowisko ministerstwa jest trafne. Odpowiedź wymaga uporządkowania pojęć.

Płatny wypoczynek

Zacznijmy od pojęcia wynagrodzenia urlopowego, jakie znamy z kodeksu pracy. Przede wszystkim nie jest to świadczenie wzajemne za pracę, czyli nie jest to wynagrodzenie. Wprawdzie kodeks pracy używa tu słowa wynagrodzenie, ale ma to znaczenie jedynie w kontekście zakazów potrąceń i zrzeczenia się do niego prawa. Istotą wynagrodzenia urlopowego jest bowiem realizacja publicznego prawa do urlopu płatnego, jaki wynika z art. 66 Konstytucji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10665

Wydanie: 10665

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament