Powtórka z apelacji cywilnej
Rok temu u adwokatów ponad 60 proc. wszystkich dwój było z prawa cywilnego.
Agata Łukaszewicz
Egzamin zawodowy dla przyszłych adwokatów i radców prawnych zaplanowano na cztery dni: od 28 do 31 marca br. Wraz z Wydawnictwem C.H. Beck pomagamy przygotować się do egzaminu. Po trzech odcinkach poświęconych tematyce karnej dziś przyszedł czas na procedurę cywilną. Na początek powtórka z przepisów regulujących apelacje.
Prawo do odwołania
Do złożenia apelacji cywilnej uprawnione są: strony, współuczestnicy sporu (materialni lub formalni), uczestnicy postępowania w postępowaniu nieprocesowym, interwenienci uboczni, prokurator, rzecznik praw obywatelskich, organizacje pozarządowe w sprawach o:
- roszczenia alimentacyjne,
- ochronę konsumentów,
- ochronę środowiska,
- ochronę praw własności przemysłowej,
- ochronę równości i niedyskryminacji,
- odszkodowanie z tytułu szkody powstałej wskutek przestępstwa.
Apelację w sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy ma prawo składać inspektor pracy, natomiast w sprawach o ochronę interesów konsumentów apelację ma prawo złożyć powiatowy lub miejski rzecznik konsumentów.
W odróżnieniu od apelacji karnej składający apelację cywilną nie musi mieć gravamen, czyli nie musi legitymować się interesem prawnym w zaskarżeniu. Kolejną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta