Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo stoi po stronie Trumpa

02 lutego 2017 | Publicystyka, Opinie | Zbigniew Lewicki
Amerykańskie prawo pozwala prezydentowi na wiele możliwości rządzenia za pomocą aktów wykonawczych. Przykładem jest choćby podpisany przez niego 24 stycznia akt zezwalający na budowę dwóch kontrowersyjnych rurociągów.
źródło: AFP
Amerykańskie prawo pozwala prezydentowi na wiele możliwości rządzenia za pomocą aktów wykonawczych. Przykładem jest choćby podpisany przez niego 24 stycznia akt zezwalający na budowę dwóch kontrowersyjnych rurociągów.
Zbigniew Lewicki
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Rzeczpospolita
Zbigniew Lewicki

W ciągu ostatnich 100 lat Kongres uchwalił wiele praw, które Donald Trump może wykorzystać, by w zgodzie z prawem wprowadzić dramatyczne zmiany zasad prowadzenia przez USA polityki handlowej.

Opinie o prezydenturze Donalda Trumpa najczęściej przypominają polityczną wersję testu Rorschacha, w którym badani nadają własne znaczenia pokazywanym im obrazkom. Komentatorzy, nie tylko amerykańscy, ale i polscy, najczęściej piszą o amerykańskim prezydencie nie na podstawie jego wypowiedzi czy dokonań, lecz projektując nań własne strachy i kompleksy. Sam Trump natomiast nie zwraca na to uwagi i konsekwentnie wciela w życie obietnice wyborcze, za co spotyka go potępienie lewicowych publicystów. Zapewne krytykowaliby go też z nie mniejszym zapałem, gdyby swoich obietnic nie realizował.

Po podjęciu przez Trumpa decyzji w sprawie muru granicznego, Obamacare czy procedur wizowych, przeciwnicy prezydenta liczą na zablokowanie jego prób wprowadzenia ceł wyrównawczych na towary pochodzące z Meksyku i Chin. Państwa te stanowią poważny problem dla gospodarki amerykańskiej: Chiny z powodu utrzymywania sztucznie zaniżonego kursu juana, a Meksyk jako państwo związane z USA unią celną, w którym na przykład w przemyśle motoryzacyjnym płace są pięć razy niższe niż w Stanach Zjednoczonych.

Wielu przeciwników Trumpa jest mimo to przekonanych, że nie będzie mógł zrealizować swoich planów wprowadzenia 35-proc. cła na towary pochodzące z Meksyku i 45-proc. na towary chińskie. Są w tej grupie nawet członkowie Kongresu przekonani o skuteczności normy konstytucyjnej, powierzającej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10665

Wydanie: 10665

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament