Spóźnienie pozbawi macierzyńskiego z biznesu
Przyznanie prawa do zasiłku macierzyńskiego osobie prowadzącej działalność gospodarczą za okres po wykorzystaniu części odpowiadającej wymiarowi urlopu macierzyńskiego wymaga składania wniosków w terminach określonych w przepisach ubezpieczeniowych.
Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 28 listopada 2016 r. (II UK 413/15).
ZUS odmówił wnioskodawczyni prawa do uzupełniającej części zasiłku macierzyńskiego z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej za okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres:
- dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz
- urlopu rodzicielskiego.
Bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku za czas urlopu macierzyńskiego (od 1 stycznia 2012 r.) kobieta miałaby prawo do świadczenia za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 4 tygodni. Wniosek o przyznanie zasiłku z tego tytułu powinna jednak złożyć nie później niż do dnia zakończenia okresu, za który przysługiwało jej świadczenie za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Okres pobierania świadczenia upłynął 15 listopada 2013 r., a wniosek o przedłużenie jego wypłaty wpłynął do ZUS dopiero 8 stycznia 2014 r. Jednocześnie ZUS uznał, że nie było przeszkód do jego złożenia w terminie.
Wnioskodawczyni, zaskarżając tę decyzję, wskazała, że w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zawarła umowę z księgową, która miała przygotować wnioski do ZUS o przyznanie zasiłku macierzyńskiego. Odwołująca uzyskała informację, że wniosek nie został wysłany, gdy nie otrzymała zasiłku. Stąd 8 stycznia 2014 r. złożyła wniosek o jego wypłatę, wnosząc o przywrócenie terminu.
Wyrokiem z 2014 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta