Bez odprawy po rezygnacji z pracy pod nową firmą
Pracownik może odejść z firmy za 7-dniowym uprzedzeniem po jej przejęciu przez nowego pracodawcę. W takiej sytuacji może otrzymać odprawę wyjątkowo, gdy przejmujący zaproponował mu znacznie gorsze warunki pracy.
Po przejęciu firmy pracownik ma prawo rozwiązać umowę za siedmiodniowym uprzedzeniem. Niektóre skutki takiego trybu zakończenia zatrudnienia są dla pracownika takie jak przy wypowiedzeniu złożonym przez pracodawcę. Czy w związku z tym zwolnionemu należy się odprawa z tytułu rozwiązania umowy z przyczyn go niedotyczących? Co z innymi świadczeniami związanymi z zakończeniem pracy?
Przejście zakładu
W przypadku przekształceń organizacyjnych, przejęć, fuzji przedsiębiorstw, zastosowanie ma art. 231 kodeksu pracy. Przepis ten stanowi warunki przejścia całości lub części zakładu pracy na nowego pracodawcę.
W przypadku braku organizacji związkowych lub rady pracowników o kwestiach związanych z transferem decyduje w zasadzie sam pracodawca. Uprawnienie podwładnych polega jedynie na możliwości wcześniejszego zakończenia współpracy z nowym zakładem.
Rezygnacja z posady
Pracownicy, którzy nie chcą kontynuować zatrudnienia u nowego pracodawcy, mają prawo skorzystać ze specjalnego trybu zakończenia stosunku pracy. Zgodnie z § 4 art. 231 k.p. w terminie 2 miesięcy od momentu przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem. Jest to o tyle korzystne, że może zrezygnować ze współpracy po krótkim okresie zatrudnienia u nowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta