Dobór osób do zwolnienia nie jest w pełni dowolny
Wypowiadając umowę jednej z kilku osób zajmujących to samo stanowisko, pracodawca musi kierować się ustalonymi kryteriami. Ma prawo wyselekcjonować pracowników posiadających pożądane przez niego cechy. Kryteria muszą być przy tym obiektywne, a podwładni oceniani sprawiedliwie.
Decyzja kierownictwa firmy o likwidacji stanowisk pracy jest tylko wstępem do procedur, które mają skutkować zmniejszeniem zatrudnienia. Rozstanie się z pracownikami wymaga bowiem zawarcia porozumienia o rozwiązaniu stosunku pracy lub złożenia wypowiedzenia. W tym drugim przypadku zwykle trzeba wybrać osoby do zwolnienia, a wcześniej określić zasady dokonywania takiego wyboru.
Likwidacja dopiero w planach
Formalna likwidacja stanowiska nie musi zbiegać się w czasie z jego faktyczną kasacją. Wypowiadał się w tej kwestii Sąd Najwyższy. Uznał, że likwidacja stanowiska pracy w zakresie rzeczywistych zmian organizacyjnych, polegających na zmniejszeniu zatrudnienia, uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę, jeśli jest na tyle zaawansowana, że nie ma wątpliwości co do jej wykonania (zob. wyrok SN z 23 maja 1997 r., I PKN 176/97, OSNP nr 9/1998, poz. 263).
Wypowiedzenie z powodu likwidacji stanowiska pracy przed dniem jej dokonania jest zatem dopuszczalne (por....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta