Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrowersyjna praktyka ignorowania zaświadczeń A1 pod osąd Trybunału

02 lutego 2017 | Praca i ZUS | Przemysław Stobiński

Trybunał Sprawiedliwości UE odpowie, czy i na jakiej podstawie sąd krajowy może uznać, że pracownik delegowany nie może kontynuować ubezpieczeń społecznych w kraju oddelegowania, mimo że instytucja właściwa tego państwa wydała mu poświadczenie w tej sprawie.

Czy sąd krajowy może pominąć zaświadczenie potwierdzające przynależność pracownika delegowanego do systemu ubezpieczeń społecznych innego państwa członkowskiego, wydane przez instytucję właściwą z tego państwa? Czy wystarczy, że powoła się na oczywistą sprzeczność pomiędzy stwierdzonymi warunkami jego pracy a podstawą prawną, na którą powołała się instytucja właściwa? Wreszcie, co w sytuacji, gdy instytucja, która wydała zaświadczenie, nie wycofa lub nie uchyli kwestionowanych zaświadczeń, mimo zgłaszanych jej zastrzeżeń przez instytucję z państwa przyjmującego delegowanych pracowników?

Na te pytania odpowie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, rozpoznając wniosek francuskiego Sądu Kasacyjnego o wydanie orzeczenia prejudycjalnego w sporze, który dotyczy nieopłaconych do francuskiego systemu ubezpieczeń społecznych składek za personel sezonowy niemieckiego armatora statków wycieczkowych (A-Rosa Flussschiff GmbH przeciwko francuskiej instytucji zabezpieczenia społecznego Urssaf Alzacji oraz szwajcarskiej instytucji zabezpieczenia społecznego dla kantonu Gryzonii).

Trybunał przyjął zapytanie do rozpoznania jesienią 2016 r. Jego stanowisko może mieć decydujące znaczenie dla oceny coraz powszechniejszej praktyki państw starej Unii nieuznawania zaświadczeń A1 wydawanych przez kraje nowej Unii.

Właściwy system ubezpieczeń

Niemiecka spółka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10665

Wydanie: 10665

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament