Organizacja konferencji sprzedażowej w firmowych kosztach
Przedsiębiorca ma prawo swobodnie oceniać jaki wydatek jest celowy z punktu widzenia osiągnięcia przychodu. Ocena ta powinna być respektowana przez organy, chyba że działań podatnika nie sposób zaakceptować z punktu widzenia wzorca racjonalnie działającego podmiotu.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 stycznia 2017 r. (II FSK 3728/14).
Spółka produkuje związki renu, które są następnie sprzedawane przez spółkę matkę odbiorcom zewnętrznym. Surowiec jest dostarczany spółce przez spółkę matkę. W ramach działań marketingowych spółka organizuje konferencje i sympozja branżowe. Pojawiła się wątpliwość, czy koszty związane bezpośrednio z organizacją konferencji wraz z bankietem mogą być dla spółki kosztem uzyskania przychodów. Jej zdaniem, wydatki te mają charakter reklamowy i nie noszą znamion reprezentacji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT. Jeśli się buduje właściwą i efektywną strategię marketingową, to nieuniknione jest organizowanie spotkań biznesowych.
Organ interpretacyjny uznał to stanowisko za nieprawidłowe wskazując, że spółka funkcjonuje w modelu biznesowym, w którym surowiec do produkcji wyrobów renowych dostarcza jej spółka matka, za produkcję otrzymuje ustalone wynagrodzenie, a jej wyroby są sprzedawane przez spółkę matkę. Nie można więc wykazać związku przyczynowo–skutkowego między poniesionymi przez spółkę wydatkami na organizowanie konferencji a uzyskaniem przychodu lub zabezpieczeniem jego źródła. Na marginesie organ wskazał, że wydatki na zorganizowanie bankietu powinny zostać wyłączone z kosztów uzyskania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta