Procedura wyboru firmy powinna być transparentna
Przydzielanie koncesji na alkohol nie może odbywać się według „uważania". Władze miasta powinny traktować jednakowo wszystkich przedsiębiorców ubiegających się o zgodę na handel.
Prezydent miasta, udzielił właścicielowi hurtowni alkoholi zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych a pozostałym czterem przedsiębiorcom odmówił. Jeden z nich Janusz Z. odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku.
Kto pierwszy ten lepszy
SKO utrzymało decyzję prezydenta w mocy. Wyjaśniło, że o koncesję na alkohol ubiegało się pięć firm, które złożyły wnioski zgodnie z art. 18 ust. 5 i ust. 6 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i uzyskały pozytywną opinię miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Podmioty uzyskały też pozytywne opinie rad osiedla, straży miejskiej i policji.
Kolegium ustaliło, że prezydent dysponował tylko jednym wolnym punktem. Organ pierwszej instancji przyznał punkt właścicielowi hurtowni. Pozostałym przedsiębiorcom odmówiono zezwoleń.
Prezydent wyjaśnił, że przy ustalaniu, któremu przedsiębiorcy należy przyznać zezwolenie kierował się kryteriami ustalonymi przez radę miejską. Było ich pięć:
- data wpływu wniosku,
- zasada jeden przedsiębiorca – jeden punkt sprzedaży napojów,
- opinia rady osiedla,
- brak negatywnych wyników kontroli w zakresie przestrzegania ustawy o wychowaniu w trzeźwości,
- opinia policji.
SKO zauważył, że wszyscy przedsiębiorcy spełnili kryteria określone w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta