Zaległe świadectwa pracy – czasu na ich wydanie jest coraz mniej
Pracodawcy, albo biura rachunkowe prowadzące usługowo sprawy kadrowo-płacowe, muszą zweryfikować, czy zakończone na 1 stycznia 2017 r. umowy o pracę na okres próbny i na czas określony zostały udokumentowane w świadectwie pracy.
Ustawą z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (DzU poz. 2255) znowelizowano przepisy kodeksu pracy (k.p.) dotyczące świadectwa pracy. Ich następstwem było wprowadzenie nowego rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (DzU poz. 2292), które zastąpiło dotychczasowy akt wykonawczy wydany 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU z 1996 r. nr 60, poz. 282 ze zm.).
Zmiany dotyczą przede wszystkim terminu wydania świadectwa pracy oraz katalogu informacji, jakie powinny zostać w nim zamieszczone. Szczególnie istotne jest uchylenie krytykowanego obowiązku wydawania świadectwa pracy, obejmującego zakończone okresy zatrudnienia na podstawie umów terminowych zawartych w ciągu 24 miesięcy, począwszy od dnia zawarcia pierwszej z nich.
Nowe rozporządzenie w przeważającej mierze powtarza dotychczasowe rozwiązania prawne. Zmiany zostały podyktowane koniecznością uwzględnienia nowych reguł wydawania świadectwa pracy oraz dostosowania jego treści do wprowadzonych w 2016 r. przepisów o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem. Stały się one również okazją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta