Rozszerzony został zakres informacji w dokumencie
Nie każda okoliczność, dotycząca przebiegu zatrudnienia danej osoby, podlega ujawnieniu w treści świadectwa pracy. O tym, które fakty zostaną zamieszczone, decyduje nie pracodawca, lecz ustawodawca.
Kluczowe znaczenie w tej kwestii ma art. 97 § 2 k.p. oraz nowe rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy, które wprowadza pomocniczy wzór świadectwa wraz z instrukcją co do sposobu jego wypełniania.
Pracodawca musi pamiętać, że wyłącznie na żądanie pracownika w treści świadectwa pracy zamieszcza się informacje o wysokości i składnikach wynagrodzenia, uzyskanych kwalifikacjach oraz prawomocnym orzeczeniu sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub zasądzeniu na jego rzecz odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia (jeśli jednak orzeczenie zostało wydane w związku z naruszeniem przez pracodawcę przepisów o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, wydaje on nowe świadectwo pracy zawierające informację o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę).
Od 1 stycznia 2017 r. treść świadectwa uległa wielu zmianom – zarówno mniej istotnym, jak i bardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta