Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Układ zbiorowy pracy podąża za pracownikiem

25 maja 2017 | Praca i ZUS | Maciej Andrzejewski

Po przejęciu zakładu pracy obowiązkiem nowego pracodawcy może być przestrzeganie nie tylko postanowień układu zbiorowego pracy obowiązującego w dniu przejścia, ale także przepisów zmieniających albo zastępujących ten układ, nawet gdy nowy pracodawca nie jest stroną układu.

Takie stanowisko zajął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 27 kwietnia 2017 r. w sprawach połączonych Asklepios Kliniken Langen-Seligenstadt GmbH przeciwko Ivanowi Felji oraz Asklepios Diensteleistungsgesellschaft mbH przeciwko Vittorii Graf (C-680/15 oraz C-681/15).

W tej sprawie oboje pracownicy byli zatrudnieni w szpitalu publicznym. Ivan Felja wykonywał tam pracę dozorcy/ogrodnika, a Vittoria Graf była zatrudniona w charakterze pomocy pielęgniarskiej. Pracownicy byli objęci układem zbiorowym pracy. Ich umowy o pracę zawierały tzw. klauzulę dynamiczną, zgodnie z którą ich stosunek pracy jest regulowany przez federalny układ zbiorowy, a w przyszłości przez układy zbiorowe, które będą go uzupełniały, zmieniały lub zastępowały.

Po zbyciu szpitala przez samorząd terytorialny w 1997 r. część zakładu pracy, w którym pracownicy byli zatrudnieni, stała się częścią spółki prawa handlowego. W wyniku kolejnej zmiany właścicielskiej, która miała miejsce w 2008 r., szpital stał się częścią spółki z grupy Asklepios. Żaden z nowych pracodawców nie był stroną federalnego układu zbiorowego pracy.

Pomiędzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10758

Wydanie: 10758

Spis treści
Zamów abonament