Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak oszczędzają zawodowi inwestorzy

25 maja 2017 | Moje pieniądze
Zarządzający funduszami chętnie kupują jednostki wybranych konkurentów
źródło: Rzeczpospolita
Zarządzający funduszami chętnie kupują jednostki wybranych konkurentów

Nieodłącznym składnikiem majątku zarządzających aktywami jest... lokata bankowa Jan Morbiato

Zapytaliśmy zarządzających funduszami inwestycyjnymi, ludzi, których praca polega na pomnażaniu cudzego majątku, jak lokują swoje oszczędności. Z ich odpowiedzi można wyciągnąć przynajmniej trzy wnioski, które z pewnością będą przydatne również dla przeciętnych klientów różnych instytucji finansowych.

Masz to jak w banku

Po pierwsze, tzw. poduszka płynnościowa, czyli część majątku, którą postanowiliśmy ulokować bezpiecznie, powinna być naprawdę wolna od jakiegokolwiek ryzyka. To może się wydawać dziwne, ale ludzie, którzy na co dzień zawodowo inwestują w akcje, pieniądze na czarną godzinę trzymają na lokacie albo wręcz na nieoprocentowanym rachunku bankowym. Zapewnia im to płynność, bo takie środki łatwo wycofać w dowolnym momencie bez utraty znaczących zysków. W przypadku np. akcji czy funduszy inwestujących na giełdzie moment sprzedaży papierów albo jednostek powinien być uzalezniony od sytuacji na rynku (w uproszczeniu: na przykład w czasie korekty spadkowej wyjście z inwestycji może okazać się zupełnie nieopłacalne).

Lokaty bankowe są też bezpieczne. W razie upadłości banku Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca w całości kwotę do równowartości 100 tys. euro.

Zarządzających funduszami, z którymi rozmawialiśmy, raczej nie traktują nieruchomości jako lokaty kapitału. Dlaczego? Trzeba się przy nich solidnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10758

Wydanie: 10758

Spis treści
Zamów abonament