Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarby i rupiecie jako obiekt pożądania

25 maja 2017 | Moje pieniądze
Muzea i kolekcjonerzy walczyć będą o pamiątki po Paderewskim, m.in. srebrny kałamarz, sygnet herbowy i srebrne pudełko na papierosy.
źródło: Desa Kraków
Muzea i kolekcjonerzy walczyć będą o pamiątki po Paderewskim, m.in. srebrny kałamarz, sygnet herbowy i srebrne pudełko na papierosy.
źródło: DESA Kraków
źródło: DESA Kraków
Nekrolog komunistycznej partii pochodzi  z 1990 r.,  ma okazyjnie niską cenę wywoławczą – 40 zł
źródło: Rara Avis
Nekrolog komunistycznej partii pochodzi z 1990 r., ma okazyjnie niską cenę wywoławczą – 40 zł

Pamiątki po Paderewskim, fotografia Witkacego, przedwojenne bilety autobusowe do kupienia na aukcjach Janusz Miliszkiewicz

Na aukcji w krakowskiej Desie (www.desa.art.pl), zaplanowanej na 24 czerwca, będzie można kupić osobiste pamiątki po wielkim pianiście, kompozytorze i polityku Ignacym Janie Paderewskim (1860 – 1941). Jako pierwsi informujemy o tym wydarzeniu.

Paderewski to postać historyczna światowej miary. Rzadko na naszym rynku trafiają się przedmioty mogące wzbudzić zainteresowanie w międzynarodowym handlu antykwarycznym. Pamiątki były własnością Józefa Paderewskiego (1871 – 1958), przyrodniego brata artysty. Przez lata przechowywane były w muzeum jako depozyty.

Można kupić np. skórzany wizytownik okuty złotem. W środku widnieje złoty monogram artysty i herb Królestwa Polskiego. Z kolei srebrem okuty jest kryształowy kałamarz z monogramem Paderewskiego. Licytowane będą także złoty sygnet z monogramem i srebrne pudełko na papierosy.

Muzealną wartość mają balowe suknie Heleny Paderewskiej, żony artysty. Są także obrusy z monogramami i poszewki na poduszki. Bibliofilów zainteresuje testament Józefa Paderewskiego. Pamiątki trafiły do Desy dosłownie w ostatnich dniach. Nie są jeszcze wycenione.

Książki kucharskie zawsze w cenie

3 czerwca pod młotek trafi ponad tysiąc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10758

Wydanie: 10758

Spis treści
Zamów abonament