Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fakty wygrały z pesymizmem

25 maja 2017 | Ekonomia
Do spadku stopy bezrobocia wkrótce dołączy szybszy wzrost płac
źródło: Rzeczpospolita
Do spadku stopy bezrobocia wkrótce dołączy szybszy wzrost płac

Polacy jeszcze nigdy nie oceniali tak dobrze stanu swoich finansów oraz gospodarki. I to mimo że mieliśmy epizody szybszego rozwoju. Grzegorz Siemionczyk

Po raz pierwszy od co najmniej 20 lat w Polsce jest więcej optymistów niż pesymistów. To wniosek z majowego odczytu wskaźnika ufności konsumenckiej, który GUS oblicza od 1997 r. W maju wzrósł on do 3,1 pkt, z -0,8 pkt w kwietniu. To, że znalazł się powyżej zera, oznacza, że więcej respondentów dostrzega poprawę sytuacji gospodarczej kraju, stanu swoich finansów i możliwości dokonywania ważnych zakupów niż ich pogorszenie.

Szampańskie nastroje gospodarstw domowych potwierdzają opublikowane we wtorek wyniki sondażu CBOS. Sugerują, że 42 proc. Polaków ocenia sytuację gospodarczą w kraju jako dobrą, a jedynie 15 proc. jako złą. Pierwszy z tych odsetków od 1989 r. nigdy nie był wyższy, drugi zaś nigdy nie był niższy.

Bezpieczeństwo pracy

Nastroje konsumentów teoretycznie powinny się przekładać na ich skłonność do zakupów, a w efekcie na tempo wzrostu gospodarki. W praktyce jednak poziom wskaźnika zaufania nie ma dużego znaczenia. Analogiczny indeks obliczany przez KE dla wszystkich państw Unii jest w Polsce permanentnie niższy niż w większości krajów. Mimo to wydatki konsumpcyjne nad Wisłą rosną szybko. Po prostu Polacy mają skłonność do czarnowidztwa.

O ile pierwszy dodatni odczyt wskaźnika ufności konsumenckiej ma znaczenie czysto symboliczne, o tyle realne konsekwencje może mieć jego znaczący wzrost – o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10758

Wydanie: 10758

Spis treści
Zamów abonament