Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są skutki wycofania auta z działalności gospodarczej

25 maja 2017 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Przekazanie środka trwałego z majątku firmowego do osobistego jest nieodpłatną dostawą i powoduje obowiązek zapłaty VAT. Nie wywołuje natomiast w zasadzie żadnych konsekwencji w PIT.

- W maju 2014 r. firma kupiła samochód ciężarowy używany, odliczyła 100 proc. VAT i już go zamortyzowała. Właściciel firmy chce go wycofać w maju 2017 r. z działalności gospodarczej i przekazać do majątku osobistego, a następnie sprzedać. Jak rozliczyć sprzedaż lub wycofanie samochodu firmowego z majątku? – pyta czytelnik.

Nie ma przeszkód, aby osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (zakładam, że właściciel firmy, o którym mowa w treści pytania, jest właśnie taką osobą) przekazała środek trwały (np. samochód ciężarowy) na cele osobiste, a następnie sprzedała. W takich przypadkach występują odmienne skutki w VAT, a odmienne według przepisów o podatku dochodowym.

Podatek od towarów i usług...

Jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10758

Wydanie: 10758

Spis treści
Zamów abonament