Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykładnia przepisów nie może być oderwana od faktów

25 maja 2017 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Jeśli przedsiębiorca pyta o sposób opodatkowania najmu prywatnego lokalu mieszkalnego niezwiązanego z jego firmą, to fiskus nie może pomijać, że działalność ta nie jest prowadzona w sposób zorganizowany i profesjonalny.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 19 kwietnia 2017 r. (I SA/Sz 168/17).

Stan faktyczny

We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Jego firma zajmuje się sprzedażą detaliczną części i akcesoriów do samochodów, w tym przez internet. Mężczyzna tłumaczył, że opłaca PIT na zasadach ogólnych, według skali podatkowej. Nie jest podatnikiem VAT czynnym (zwolnienie ze względu na osiągane obroty). Małżonka podatnika również prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Zakres jej działalności to handel artykułami przemysłowymi przez internet.

Działalność firmowa małżonków nie dotyczy najmu ani nie ma jakiegokolwiek związku z nieruchomościami. Małżonkowie dysponują jednak lokalem mieszkalnym z garażem, który został zakupiony w 2012 r. w połowie ze środków własnych, a w połowie z kredytu. Nieruchomość ta nie jest składnikiem majątku związanym z działalnością gospodarczą. Podatnik wyjaśnił, że mieszkanie zostało kupione w celu poprawy stanu zdrowia córek, którym lekarz rodzinny zalecił jak najczęstsze zmiany klimatu. Wnioskodawca korzysta z mieszkania przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Wydanie: 10758

Wydanie: 10758

Spis treści
Zamów abonament