W poszukiwaniu św. Graala
W poszukiwaniu św. Graala
Uczeni chcą sięgnąć do genów i procesów zachodzących we wnętrzu komórki, by przedłużyć ludzkie życie. W przyszłości farmaceuci mają sprzedawać preparaty zawierające enzymy ibiałka, które będą odmładzać tkanki, chronić przed chorobami i przywracać ludziom siłę, energię, a nawet wolę życia. Takie są przynajmniej zamierzenia. Trudno przewidzieć, kiedy w aptekach pojawią się eliksiry młodości z epoki inżynierii genetycznej. Prawdopodobnie najwcześniej skorzystają z nich oseski, które w dorosłe życie wkroczą na początku przyszłego stulecia, a jeśli spełnią się obietnice, wielu znich dożyje XXII wieku. Starszym pokoleniom badacze obiecują jedynie, że dzięki nowym zaleceniom przynajmniej będą mogli wlepszej kondycji dożyć sędziwego wieku. Ato też dużo.
Nie narzekajmy: żyjemy z nacznie dłużej niż nasi dziadkowie. Na początku stulecia średnia długość życia nie przekroczyła nawet 50 lat. Dziś wnajbardziej rozwiniętych krajach sięga ona 75 lat. Wyjątkiem jest Polska, gdzie tak długo żyją tylko kobiety. Obecni nastolatkowie, tak jak ich rówieśniczki, w przyszłym stuleciu powinni też dożyć 75 lat. W tym czasie wnajbogatszych państwach przeciętna długość życia zarówno kobiet, jak i mężczyzn, prawdopodobnie wydłuży się do 80 lat, a może nawet więcej. Nastanie nowa epoka ludzi długowiecznych, którzy zachowają sprawność ciała i umysłu do końca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta