Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komu ile w Polsce władzy

29 marca 1997 | Plus Minus | NR

Bliżej Konstytucji (7)

Komu ile w Polsce władzy

Dziś dalszy ciąg dyskusji o ustroju władz najwyższych państwa -- o trójpodziale władzy między władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Dyskusję kontynuują: socjolog prawa prof. Anna Turska, prawnicy konstytucjonaliści prof. Michał Pietrzak i prof. Mirosław Wyrzykowski oraz Stefan Bratkowski, który zapis dyskusji przygotował do druku. Kolejną audycję I Programu Polskiego Radia, z którym "Rzeczpospolita" prowadzi wspólnie ten cykl dyskusyjny, opracował Piotr Sopoćko. Jego audycji mogą nasi Czytelnicy posłuchać dzisiaj, czyli w sobotę 29 marca o godz. 10. 30.

ANNA TURSKA: Trójpodział władz przy tej samej koncepcji teoretycznej praktycznie się realizuje bardzo różnie. I tu pojawia się istotny dla socjologa prawa problem -- mocy sprawczej, czy też siły regulacyjnej, zasady trójpodziału władz (i w ogóle wszelkich konstytucyjnych zasad ustrojowych) . Doświadczenia historyczne to właśnie weryfikują: wszelkie systemy monocentryczne czy totalitarne odrzucały w sposób zasadniczy trójpodział władz. W żaden sposób nie próbowały jej zaadaptować. Warunkiem więc funkcjonowania społeczeństw demokratycznych, warunkiem koniecznym, ale niewystarczającym, jest konstytucyjne przyjęcie zasady trójpodziału władz.

MIROSŁAW...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1036

Spis treści
Zamów abonament