Miasto Dawidowe
Miasto Dawidowe
ANDRZEJ KACZYńSKI
-- Było czterech wielkich budowniczych w historii Jerozolimy: Salomon, Herod Wielki, Sulejman Wspaniały i burmistrz Teddy Kollek. Dawid jest piąty -- orzekł Jurek Stankiewicz, historyk sztuki i konserwator ksiąg w izraelskiej Bibliotece Narodowej, niezrównany przewodnik po Świętym Mieście trzech religii. -- Kto się interesuje starożytną Jerozolimą, nie może nie obejrzeć miasta Dawidowego.
Dawid Bigelajzen od prawie dziesięciu lat buduje Herodiańską Jerozolimę. Tak samo jak Stankiewicz wywodzi się z Polski, emigrował w 1968 roku, iteż już w Izraelu wykształcił się na historyka sztuki. Jest pracownikiem naukowym w Muzeum Izraela ze słynnym Sanktuarium Księgi, w którym są złożone rękopisy z Qumran. Makieta jest jego pasją. Można się spierać, czy by do wielkich budowniczych Świętego Miasta nie dopisać jeszcze cesarza Konstantyna, który wzniósł pierwsze kościoły chrześcijańskie, i kalifów omajjadzkich, fundatorów meczetów na świątynnej górze Moria. Nie ma natomiast sporu o miejsce w tym towarzystwie dla Dawida Bigelajzena. W przyjaznej opinii Jurka nie ma nic zkumoterstwa. Makietę starożytnej Jerozolimy ogląda rocznie 750 tysięcy osób, co czyni ją trzecim muzeum Izraela. Od turystów, przez wycieczki szkolne, po studentów historii czy archeologii, którzy odbywają tu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta