Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dotrzeć do sensu słowa

29 marca 1997 | Plus Minus | AJ

Prof. dr Anna Świderkówna, historyk kultury starożytnej, autorka książki "Rozmów o Biblii ciąg dalszy"

Dotrzeć do sensu słowa

ANNA JARMUSIEWICZ: -- Po sukcesie pani "Rozmów o Biblii" ukazał się niedawno tom pt. "Rozmów o Biblii ciąg dalszy". Jakie racje skłoniły panią do zajęcia się raz jeszcze Starym Testamentem, a nie Nowym, do przybliżania czytelnikom mniej popularnej Biblii powygnaniowej?

ANNň

ŚWIDERKOWNA

: -- Okres ten jest bardzo ważny, ponieważ właśnie wtedy, po powrocie z wygnania, wiele ksiąg Biblii, o których mówiłam w poprzednim tomie, przybrało swą ostateczną formę. Tak było np. z najważniejszymi z punktu widzenia Żydów księgami, które tworzą Pięcioksiąg Mojżeszowy.

Okres powygnaniowy zaczyna się od powrotu przesiedleńców z Babilonii do Jerozolimy z woli króla perskiego Cyrusa, który wydał w tej sprawie dekret w 538 r. przed Chrystusem. Ale nigdy nie wrócili wszyscy, wielu pozostało w Babilonie i tak powstała pierwsza diaspora żydowska, która miała odegrać wielką rolę również w kształtowaniu się Talmudu Babilońskiego.

Biblią powygnaniową zajęłam się także dlatego, że nadal spotykamy przekonanie, iż to, co "późniejsze" znaczy "gorsze", że po rozkwicie następuje schyłek. A...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1036

Spis treści
Zamów abonament