Kiedy firmowa wycieczka bez podatku
Jeśli podstawowym celem zakładowego wyjazdu, finansowanego z funduszu socjalnego, jest budowanie dobrych relacji wśród pracowników, to nie uzyskają oni przychodu z nieodpłatnych świadczeń.
W ostatnim czasie organy podatkowe prezentują przychylny pogląd, twierdząc, że po stronie pracownika nie powstaje przychód, w związku z jego udziałem w wycieczce zorganizowanej i sfinansowanej przez pracodawcę ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfss). Argument decydujący o braku przychodu u pracownika stanowi cel wycieczki. Jeżeli celem wycieczki (poza walorami krajoznawczymi), jest również integracja pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy, wówczas uznaje się, że zatrudnieni nie uzyskują przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Ważne jest jeszcze to, aby każdy z uprawnionych do skorzystania ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych miał prawo (możliwość) wzięcia udziału w takim wyjeździe.
Po wyroku TK zmiany na korzyść
Przegląd stanowisk organów podatkowych, dotyczących wycieczek dla pracowników finansowanych w całości lub w części przez pracodawcę ze środków zfśs pokazuje, że organy podatkowe oceniając, czy pracownik osiąga przychód ze stosunku pracy w postaci nieodpłatnych świadczeń, odnoszą się głównie do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (K 7/13). W orzeczeniu tym TK wskazał, że za przychód pracownika mogą być uznane tylko świadczenia, które:
- po pierwsze, zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
- po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta