Polubowne rozstrzygnięcie sporu też ma skutki w księgach
PROCEDURY | Ugoda zawarta między przedsiębiorcami na etapie postępowania sądowego, którego przedmiotem są roszczenia o charakterze handlowym, jest równoważna wyrokowi. Jej wynik, np. umorzenie części długu, wymaga odpowiedniego księgowania.
Zgodnie z art. 917 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego o charakterze cywilnoprawnym, np. umowy handlowej, w tym celu, aby uchylić niepewność w zakresie roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie, albo aby uchylić spór istniejący lub mogący powstać w przyszłości. Polubowne rozstrzygnięcie sporu może być zawarte wyłącznie w sytuacji, gdy między stronami stosunku prawnego istnieje niepewność lub właśnie spór co do roszczeń wynikających z tego stosunku. Ponadto, celem zawarcia ugody jest uchylenie tej niepewności lub sporu, a strony dążą do osiągnięcia celu przez wzajemne ustępstwa. Jako przykład można tu wskazać porozumienie się stron polegające na redukcji lub rozłożeniu na raty spłaty należności przysługującej wierzycielowi, w zamian za uregulowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta