Klauzula unikania VAT także przy związku firma-pracownik
Podstawą opodatkowania świadczeń, przekazywanych przez spółkę za częściową odpłatnością osobom w niej zatrudnionym, jest ich wartość rynkowa.
We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że jest czynnym podatnikiem VAT. Jej struktura obejmuje centralę i 12 oddziałów. Firma zajmuje się m.in. wydobywaniem węgla brunatnego oraz wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła. W swojej działalności, jako pracodawca, jest zobowiązana do zapewnienia swoim pracownikom różnego rodzaju świadczeń, niezależnie od przysługującego im wynagrodzenia za pracę. Wśród oferowanych pracownikom świadczeń spółka wymieniła m.in. pakiety medyczne, usługi przewozu pracowniczego, obiady na stołówce i mundury górnicze. Bonusy te nabywa od firm zewnętrznych. Następnie, wypełniając obowiązki pracodawcy wynikające z poszczególnych zakładowych układów zbiorowych pracy, ustawy lub innych regulacji wewnętrznych, przekazuje świadczenia pracownikom za częściową odpłatnością. Świadczenia są finansowane ze środków obrotowych. Nabywane, a następnie przekazywane za częściową odpłatnością świadczenia są usługami/towarami zarówno zwolnionymi od VAT, jak i opodatkowanymi. Pracownicy nie prowadzą działalności, a przekazywane im świadczenia są ściśle związane z działalnością spółki, nie służą zaspokajaniu osobistych potrzeb pracowników.
Pracodawca zapytał, co w opisanej sytuacji będzie podstawą opodatkowania, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta