Obdarowany przez najbliższych może nie zapłacić podatku
Darowizny od najbliższej rodziny nie podlegają w Polsce opodatkowaniu, i to bez limitu. Trzeba tylko pamiętać o kilku warunkach skorzystania ze zwolnienia.
aleksandra tarka
Od kilku lat przepływ majątku w kręgu najbliżej spokrewnionych osób – co do zasady – jest poza zasięgiem fiskusa. To efekt wprowadzenia zwolnienia dla tzw. zerowej grupy podatkowej. Ustawodawca postanowił, że nabycie majątku przez ściśle określone osoby, bez względu na wartość, jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.
To jedno z najkorzystniejszych rozwiązań podatkowych dla zwykłych Polaków. Spory z fiskusem dowodzą jednak, że nadal sprawia ono sporo problemów. Przed rozporządzeniem majątkiem warto zatem sprawdzić, kiedy i kto nie musi płacić daniny.
O tym, jaki będzie zakres opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, decyduje stopień pokrewieństwa. Ustawodawca podzielił podatników na trzy podstawowe grupy podatkowe plus grupę zerową, dla której przewidziano pełne zwolnienie. Do tej najbardziej uprzywilejowanej grupy zalicza się małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki itd.), wstępnych (rodzice, dziadkowie itd.), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Przepływ majątku między nimi, tj. nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych, podlega nielimitowanemu zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn.
Termin plus konto
Obdarowany czy spadkobierca z zerowej grupy nie zapłaci podatku,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta