Spiritus movens
Plan rewitalizacji dawnej Wytwórni Wódek Koneser przewiduje mieszkania, biura, hotel, sklepy, restauracje i muzeum. To ma być niemal miasto w mieście.
Świetność wytwórni wódek w stolicy przypadła na lata międzywojenne, gdy w działającym tu Państwowym Monopolu Spirytusowym – Rektyfikacji Spirytusu i Wytwórni Wódek (zwanym potocznie Monopolem) pracowało ponad 400 osób, a możliwości produkcyjne zakładu sięgały ćwierci miliona butelek alkoholu na dobę. Wówczas oprócz budynków fabrycznych mieściły się tu magazyny, warsztaty, domy mieszkalne, nawet szkoła. Bocznica kolejowa prowadziła bezpośrednio na Dworzec Wileński (dawniej: Petersburski).
Destylacja, rektyfikacja, filtracja
Najstarsze zabudowania Konesera powstały w latach 1895–1897. Z początku działały w nich dwa przedsiębiorstwa – Rektyfikacja Warszawska (prywatny podmiot powołany z inicjatywy polsko-rosyjskiego Warszawskiego Towarzystwa Oczyszczania i Sprzedaży Spirytusu) oraz Warszawski Skarbowy Skład Win (rosyjskie przedsiębiorstwo państwowe). Państwowy Monopol Spirytusowy przejął kompleks w roku 1919, chociaż Rektyfikację Warszawską wykupiono z prywatnych rąk...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta