W rezydencji wszystkich rzeźbiarzy
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest miejscem legendarnym. Doskonale znanym artystom, miłośnikom rzeźby i Józefa Brandta, bo kiedyś była to jego posiadłość.
Orońsko leży w połowie drogi, między Warszawą i Kielcami, 15 km za Radomiem. Przyciąga twórczą energią i malowniczością.
W stałej kolekcji Centrum ma około 2 tysięcy prac wybitnych twórców, eksponowanych wewnątrz kilku galeryjnych obiektów i na zewnątrz w rozległym parku. Są w niej prace m.in. Marii Jaremy, Katarzyny Kobro, Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Beresia, Macieja Szańkowskiego, Mirosława Bałki, Adama Myjaka, Gustawa Zemły, Pawła Althamera.
Dzieła z kolekcji pokazywane są również na wielu wystawach poza siedzibą, jak np. ostatnio „5 ton rzeźby z Orońska" w ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie czy na planowanej przyszłorocznej ekspozycji w Muzeum Narodowym w Rydze. W samym Orońsku ekspozycje powiększają jeszcze czasowe pokazy prac, specjalnie na nie sprowadzone, jak i powstające w pracowniach, czy na plenerach na miejscu.
– Centrum ma ogromny potencjał, tylko trzeba go ożywić i wykorzystać – mówi nam Eulalia Domanowska, jego dyrektorka, która wraz z zespołem wdraża nowy program działania instytucji. – Przede wszystkim chcemy robić program współczesny, który odnosi się do aktualnej sztuki, do tego, co się w niej obecnie dzieje. Nie tylko pokazywać rzeźby w tradycyjnych technikach – w kamieniu, brązie, drewnie, ale także, jak jej pojęcie się poszerzyło, np. na instalacje artystyczne, obiekty czy rzeźbę wirtualną.
–...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta