Kiedy prezent od kontrahenta trzeba rozliczyć z fiskusem
Okres świąteczny sprzyja polepszaniu kontaktów z partnerami biznesowymi, dlatego wielu przedsiębiorców obdarowuje ich upominkami. Choć rożne są motywy takiego działania, jedno jest pewne – nie jest ono obojętne podatkowo.
Przekazanie prezentów kontrahentom wywołuje skutki podatkowe zarówno u przedsiębiorcy, jak i u obdarowanego – w podatkach dochodowych, ale także w VAT. Przedsiębiorca, który decyduje się na wręczenie upominku, zastanawia się z czego sfinansować zakup prezentów i jak powiązać ten wydatek ze swoim przychodem. Z kolei obdarowani kontrahenci nie zawsze są świadomi tego, że otrzymanie prezentu może wiązać się z powstaniem po ich stronie przychodu, który trzeba opodatkować.
Podatki dochodowe
Mogłoby się wydawać, że przekazanie prezentu kontrahentowi jest raczej obojętne podatkowo. Nic bardziej mylnego, gdyż zdarzenie to wiąże się z powstaniem przychodu, który podlega opodatkowaniu PIT. Co powoduje powstanie przychodu? Jest to nieodpłatne świadczenie, którym w tym przypadku jest otrzymanie prezentu. Jest to tzw. przychód z innych źródeł. W zależności od tego, co jest przedmiotem prezentu i jakie stosunki łączą przedsiębiorcę z osobą, która otrzymała prezent, przychód z tego tytułu może być zwolniony z obowiązku zapłaty podatku.
Prezent prezentowi nierówny
Przedsiębiorca powinien się przede wszystkim zastanowić czy prezent ma być neutralny, czy raczej wiązać się z działalnością jego firmy i ją promować. Podjęcie właściwej decyzji ma daleko idące konsekwencje, ponieważ przychód może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta