Co jest zyskiem kapitałowym
Od 1 stycznia będzie obowiązywać nowa definicja zysków kapitałowych. Częściowo będzie ona powtórzeniem obecnych regulacji, ale część postanowień się zmieni.
Artykuł 7b ustawy o CIT określa zakres przedmiotowy źródła „zyski kapitałowe". Przepis zawiera zamkniętą definicję zysków kapitałowych (wymieniając pełny katalog przysporzeń zaliczanych do tego źródła) oraz otwartą w przypadku innych źródeł (przysporzenia niezaliczane do zysków kapitałowych dają przychody z innych źródeł).
Sama definicja zysków kapitałowych obejmuje sześć kategorii przychodów.
Udział w zyskach osób prawnych
Pierwszą z nich są przychody z udziału w zyskach osób prawnych. Jest to jedyna kategoria niekumulowanych zysków kapitałowych. Od 1 stycznia 2018 r. skreślony zostanie art. 10 ustawy o CIT, a wymienione w nim dotychczas przychody (dochody) z udziału w zyskach osób prawnych stają się przychodami z zysków kapitałowych. Należeć będą do nich: „przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym:
a) dywidendy, nadwyżki bilansowe w spółdzielniach oraz otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych lub instytucji wspólnego inwestowania dochody tego funduszu lub tej instytucji, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta