Od samowoli budowlanej też trzeba zapłacić podatek
Przepisy uzależniają opodatkowanie budynków od określonego stanu faktycznego (zakończenia budowy lub wcześniejszego rozpoczęcia użytkowania), a nie od stanu prawnego (uzyskania prawa do wybudowania lub użytkowania obiektu).
Z art. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika, że obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Jeżeli natomiast okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, to obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.
Nawet niezgodnie z prawem
Jak wynika z wyroku WSA w Poznaniu z 17 września 2014 r. (III SA/Po 421/14), dla stwierdzenia obowiązku podatkowego istotne jest istnienie budynków lub ich użytkowanie, a ściślej rzecz ujmując: zakończenie budowy lub rozpoczęcie użytkowania przed ostatecznym wykończeniem. Zdaniem sądu, bez wpływu na zasadność opodatkowania nieruchomości pozostaje okoliczność jej nielegalnego wybudowania i użytkowania. Przepisy prawa podatkowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta