Czy po otrzymaniu rabatu od kontrahenta z USA koryguje się VAT
W związku z obniżeniem ceny towaru o rabat pośredni, zmieni się zależna od niej podstawa opodatkowania. W takiej sytuacji spółka zobowiązana jest do korekty wysokości podatku naliczonego, gdyż w przeciwnym razie obniżka nigdy nie zostałaby rozliczona.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 8 listopada 2017 r. (I SA/Bd 880/17).
Spółka z siedzibą w Polsce prowadząca działalność gospodarczą w zakresie usług IT nabyła od podmiotu mającego siedzibę na terenie kraju elementy serwerów, które wykorzystywane są do działalności opodatkowanej. Producentem serwerów jest podmiot z siedzibą w USA.
Producent udzielił spółce rabatu pośredniego. Spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, gdyż miała wątpliwości, czy w związku z otrzymanym rabatem jest zobowiązana do skorygowania podatku naliczonego.
Spółka wskazała, że nie otrzymała żadnej faktury korygującej i na żadnym etapie dostaw objętych VAT nie dochodzi do obniżenia obrotu. Tym samym, nie zachodzi konieczność korekty uprzednio odliczonego VAT. Jednak organ podatkowy w interpretacji z 1 sierpnia 2017 r. (0115-KDIT1-2.4012.294.2017.1.RS) uznał jej stanowisko za nieprawidłowe. W jego ocenie, kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego są uregulowane w art. 86 ustawy VAT. Zgodnie z ust. 1 ww. artykułu w zakresie, w jakim towary i usługi są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta