Elektryczna łamigłówka
Zmiany technologiczne stwarzają szanse rozwoju dla nowych podmiotów na rynku energii i motoryzacji.
robert przybylski
Europejskie miasta zmagają się z przekroczonymi normami pyłów i tlenków azotu. 16 krajów ma zbyt wysoką zawartości pyłów w powietrzu, a 12 tlenków azotu. Politycy wskazują jako winnego auta z dieslami. Komisja Europejska proponuje, aby sprzedawane w Europie modele osobowe i furgonetki zmniejszyły emisję dwutlenku węgla o 30 proc. w 2030 roku w stosunku do wartości wyznaczonych na 2021 rok. Prezes VW Poznań Jens Ocksen szacuje, że dla spełnienia tego postulatu 30 proc. aut będzie musiało mieć napęd elektryczny.
Upowszechnienie nowego napędu zmusi do poważnych inwestycji w infrastrukturę. Według szacunków urzędników miasta Września, przygotowanie trzydziestu ładowarek na staromiejskim rynku będzie kosztować 760 tys. zł. Ta suma maleje w porównaniu do kosztorysu Ikei która wyliczyła, że instalacja 840 ładowarek to inwestycja wartości 5,5 mln zł. Do ich zasilania trzeba będzie postawić siedem transformatorów.
Czas na infrastrukturę
W Polsce liczba aut elektrycznych i hybrydowych plug-in sięga zaledwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta