Zwrot wydatku, który nie jest kosztem, nie powiększa przychodu
Spedytor nie może odliczyć kary umownej zapłaconej zleceniodawcy w związku nienależytym wykonaniem usługi transportowej, wykonywanej z udziałem podwykonawcy. Uzyskana od przewoźnika rekompensata będzie wtedy obojętna podatkowo.
Spedytor (osoba fizyczna) zlecił przewoźnikowi (osoba fizyczna) jako podwykonawcy usługę przewozu towarów na trasie Niemcy – Polska. Towar miał zostać dostarczony odbiorcy w Polsce 18 grudnia 2017 r., ale stało się to już 15 grudnia 2017 r. (piątek). W związku z awarią ciągnika siodłowego przewoźnik kontaktował się telefonicznie z odbiorcą towaru, czy jest rozładunek możliwy jeszcze tego samego dnia. Niestety, magazyn odbiorcy był już nieczynny. Przewoźnik pozostawił naczepę z towarem na parkingu przy stacji paliw w miejscowości, gdzie odbiorca ma siedzibę, z zamiarem dostawy w poniedziałek, 18 grudnia 2017 r., nie informując o tym spedytora. Ciągnikiem natomiast odjechał do zakładu mechanicznego.
Zabezpieczona naczepa, jednak bez nadzoru kierowcy, pozostała na parkingu. W trakcie postoju została skradziona. Przewoźnik niezwłocznie poinformował o tym odbiorcę towaru, spedytora oraz zgłosił sprawę policji. Wszczęte dochodzenie policyjne nie doprowadziło do wykrycia sprawców. Spedytor, a także oddzielnie przewoźnik, zwrócili się do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania. Niestety, obaj otrzymali odmowę. W zleceniu przewozu była bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta