Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobra zmiana w sądownictwie

03 stycznia 2018 | Sądy i Prokuratura | Michał Laskowski

głos z sądu najwyższego | Dla uzasadnienia zmian powoływany jest argument o woli społeczeństwa Michał laskowski

Argumentu o woli społeczeństwa, którego znaczna część domaga się zmian, nie wolno lekceważyć. Pewnie wielu Polaków ma nie najlepsze doświadczenia z sądami. Jeśli to nie są doświadczenia osobiste, to często wynikają z relacji krewnych czy znajomych. W dużej części dotyczą rzeczywiście negatywnych zjawisk. W równie dużej odbiór może być negatywny mimo braku zawinienia przez sąd. Obiektywnie sprawiedliwe i słuszne rozstrzygnięcia oceniane bywają negatywnie dlatego, że są dolegliwe dla niektórych stron, a czasem trudna jest do zrozumienia długotrwałość procesu lub jego sformalizowanie, mimo że wynika to wprost z takiego, a nie innego brzmienia przepisów procesowych, na co sądy i sędziowie nie mają wpływu.

W dyskusji o reformie sądownictwa odróżnić jednak trzeba kulejącą czasem rzeczywistość, złą praktykę sprawowania wymiaru sprawiedliwości od fundamentalnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10942

Wydanie: 10942

Spis treści
Zamów abonament