Szkoda domniemana Zasądzenie odpowiedniej sumy
arkadiusz turczyn
Domniemanie wyrządzenia szkody poprzez naruszenie publicznego prawa konkurencji, wprowadzone przez ustawodawcę w art. 7 ustawy o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji (DzU z 2017 r., poz. 1132), do tej pory nie było analizowane w judykaturze. To ułatwienie dla podmiotów poszkodowanych jest nowością w polskim systemie prawnym i nie można jednoznacznie stwierdzić, jaka będzie praktyka orzecznicza w zakresie domniemanej szkody. Orzecznictwo dostarcza jednak pewnych wskazówek, które mogłyby mieć zastosowanie do tego zagadnienia.
Nie powinno budzić wątpliwości, że co do zasady przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej opartej na podstawie deliktowej, tj. zawinienie sprawcy, związek przyczynowy między zachowaniem sprawcy a szkodą oraz istnienie tej szkody, powinien wykazać powód (poszkodowany). Skoro to powód wywodzi z tych przesłanek korzystne dla siebie skutki prawne, to właśnie jego, zgodnie z art. 6 k.c., obarcza ciężar ich udowodnienia. Przy czym do zastosowania normy z art. 6 k.c. jest obojętne, z czyjej inicjatywy podjęte zostaje postępowanie dowodowe, które ma przekonać sąd o prawdziwości twierdzeń o faktach mających znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, a niewykazanie podstawy faktycznej żądania oznacza, że powód poniesie materialnoprawne tego konsekwencje, co oznacza oddalenie powództwa (wyrok SN z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta