Dotacja oświatowa po wyroku sądu nie korzysta ze zwolnienia
Wyrównanie zaniżanego świadczenia dla przedszkola za dany rok, otrzymane na podstawie orzeczenia kilka lat później, nie spełnia warunków dotacji z przepisów o finansach publicznych. Trzeba więc od niego zapłacić PIT.
Od 1 września 2000 r. prowadzę niepubliczne przedszkole i z tego tytułu otrzymuję dotację oświatową z gminy. W 2013 r. gmina zaniżała kwotę przyznanej mi dotacji oświatowej. O zapłatę należnej mi części świadczenia wystąpiłam do sądu. Gmina na mocy wyroku sądu z 15 grudnia 2017 r. została zobowiązana do wypłaty wyrównania zaniżonej dotacji z 2013 r. wraz z odsetkami i kosztami sądowymi. Wypłata środków na jego podstawie nastąpi najprawdopodobniej w 2018 r. Czy kwoty otrzymane w 2018 r. w wyniku realizacji prawomocnego wyroku sądu, uznającego roszczenie z tytułu niedopłaconej dotacji oświatowej, należnej za 2013 r., należy traktować jako dochód? W którym roku należy je opodatkować? – pyta czytelniczka.
Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta